Saules paneļu stiprinājumu izaicinājums

  Saules paneļu stiprinājumi - kādi uzlabojumi varētu tikt veikti esošajos risinājumos?

PAR IZAICINĀJUMU IETVARU

Latvenergo ar tirdzniecības zīmolu Elektrum attīsta plašu saules enerģijas pakalpojumu klāstu - piedāvājot gan saules mikroģenerācijas projektus privātām un juridiskām personām, gan attīstot lielas jaudas saules parkus visās Baltijas valstīs - Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Ikdienas darbā, darbinieki saskaras ar dažādiem izaicinājumiem saistībā ar saules paneļu stiprinājumiem uz ēku jumtiem:

  • Ēku jumtu strukturālie bojājumi: esošie stiprinājumu risinājumi paredz iejaukšanos jumta konstrukcijā, palielinot/veidojot hidroizolācijas risku.
  • Komponenšu degradācija: agresīvo laikapstākļu ietekmē metāliskās daļas var korodēt un gumijotās daļas var palikt cietas un sadrupt, līdz ar to ietkemējot stiprinājumu izturību un hermētiskumu.
  • Saderības trūkums: stiprinājumi var nebūt saderīgi ar noteiktiem jumtu veidiem, piemēram, izliektiem vai plakaniem jumtiem, tādējādi apgrūtinot paneļu uzstādīšanu.
  • Nepietiekama jumta nestspēja: daži stiprinājumi paredz lielu balasta svaru, lai izvairītos no iejaukšanās jumta konstrukcijā, kas savukārt rada nestspējas riskus.
  • Izmaksas: daži stiprinājumi var būt dārgāki nekā citi, tāpēc augstas konkurences apstākļos ir grūti izvēlēties visrentablāko variantu.
  • Apkope: laika gaitā stiprinājumiem var būt nepieciešama apkope vai remonts, lai tie darbotos pareizi, kas var palielināt saules paneļu sistēmas darbības izmaksas.
  • Estētika: daži stiprinājumi var neizskatīties tik labi kā citi, tādējādi pasliktinot ēkas kopējo estētiku.

PAR IZAICINĀJUMU

Uzstādot saules paneļus un to stiprinājumus, palielinās risks jumta hidroizolācijai, kas ar laiku var novest līdz jumta bojājumiem, sūces, palielinās stiprinājumu drošības risks. Uz dažiem jumta segumiem nemaz nav iespējams uzstādīt. Bez tam, izaicinājums ir arī uzstādīšanas ātrums, ērtums, risks uzstādīšanas laikā sabojāt jumta segumu. Piemēram, dakstiņu jumtiem, lai uzliktu stiprinājumu, dakstiņš ir jādemontē/jāizceļ, procesa laikā tas var sadrupt, salūzt - jo vecāks jumts, jo lielāks risks.

Mērķis

Šajā izaicinājumā meklējam komandas, kas spētu piedāvāt idejas:

  1. Inovatīvai stiprinājumu alternatīvai, kas neparedzētu urbšanos jumta konstrukcijā, segumā;
  2. Inovatīvam hidroizolācijas materiālam, kurš ir noturīgāks pret dabas elementiem (saule, lietus, sals, vējš utt.);
  3. Inovatīvam risinājumam esošo stiprinājumu uzlabošanai - ātrāka montāža, ilgāks kalpošanas laiks u.c.;
  4. Inovatīvam stiprinājumu materiālam - pagaidām pārsvarā tas ir alumīnijs, bet varbūt ir citi, labāki varianti?

Potenciāli virzieni risinājumam

  • Pagaidām plakanos jumtu veidus un zemes sistēmas neizskatām, tur ir nedaudz cita specifika. Hakatonā vajadzētu fokusēties uz māju jumtiem, kuri nav plakani. Tipiskais jumta segums slīpiem/daudzplakņu jumtiem ir - metāla profilētas loksnes, bitumena šindelis, valcprofils, bezazbesta šīferis un dakstiņi;
  • Veikt izpēti par iepriekšējā punktā minētajiem jumta seguma tipiem dažādās stiprinājumu ražotāju tīmekļa lapās, lai saprastu, kādi tie ir uz doto brīdi;
  • Kardinālas atšķirības starp stiprinājumu ražotājiem nav, principi visur diezgan vienādi: skrūvēt vai urbt cauri jumta segumam, lai stiprinātu jumta konstrukcijās; "pielīmēts" pie jumta seguma - varam to saukt par berzes tipa stiprinājumiem; palīst zem jumta seguma, uzliekot to pēc tam pa virsu stiprinājumiem (tipiskākais piemērs - dakstiņa jumti).

Latvenergo resursu izaicinājuma risināšanā

  • Informācija par dažādu ražotāju pašlaik piedāvātajiem stiprinājumiem;
  • Latvenergo tehnisko ekspertu atbalsts.

Pievērst uzmanību

  • Kādi stiprinājumu veidi ir šobrīd vispieprasītākie;
  • Demonstrēt un pamatot jauno ideju pielietošanu Latvijā.

Izaicinājuma eksperti: Oskars Briedis; Kārlis Gičevkis; Oļegs Linkevičs.