Elektroenerģijas uzkrāšana baterijās 

Ekonomiskais pielietojums Latvijā

Mājas elektroenerģijas bateriju sistēmas Eiropā kļūst arvien populārākas vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, atjaunojamo enerģijas avotu, piemēram, saules paneļu, izmantošanas pieaugums ir radījis vajadzību pēc veida, kā uzglabāt lieko enerģiju. Mājas bateriju sistēmas nodrošina ērtu risinājumu, ļaujot māju īpašniekiem uzkrāt savu elektroenerģiju un samazināt atkarību no iepirktās elektroenerģijas. Tas var nodrošināt enerģijas neatkarību, palīdzēt nodrošināt nepārtrauktu elektroapgādi un samazināt elektroenerģijas izmaksas. Turklāt daudzas Eiropas valstis piedāvā finansiālus stimulus māju īpašniekiem, kuri uzstāda mājas bateriju sistēmas. Bažas par klimata pārmaiņām un nepieciešamība pēc ilgtspējīgiem enerģijas risinājumiem arī veicina mājas bateriju sistēmu pieaugošo popularitāti. Tiek uzskatīts, ka baterijas ir svarīgs solis siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanā un ilgtspējīgākas enerģētikas nākotnes izveidē. Vides, ekonomisku un praktisku apsvērumu kombinācija padara mājas bateriju sistēmas par gudru izvēli daudziem Eiropas māju īpašniekiem. Bet kā ir Latvijā?

PAR IZAICINĀJUMU

Plānojot elektrības baterijas mājsaimniecībām, jāņem vērā vairāki faktori:

  • Patēriņa prasības: enerģijas daudzums, kas būs nepieciešams sadzīves tehnikas un ierīču darbināšanai.
  • Elektroapgādes pieslēgums: baterijas pieslēgumam jābūt saderīgam ar mājsaimniecībā esošo elektrisko sistēmu, ieskaitot invertoru, saules paneļus, elektroauto uzlādi un citus elektrotehniskos aspektus.
  • Baterijas ietilpība un jauda: enerģijas daudzums, ko akumulators var uzkrāt un nodrošināt izlādes laikā.
  • Akumulatora veids: ir pieejami vairāki akumulatoru veidi, tostarp svina-skābes, litija jonu un niķeļa-kadmija akumulatori. Katram ir savas priekšrocības un trūkumi.
  • Izmaksas: jāņem vērā bateriju un tā uzstādīšanas izmaksas, kā arī apkopes un nomaiņas izmaksas laika gaitā.
  • Efektivitāte: jāņem vērā bateriju efektivitāte, tostarp uzlādes un izlādes efektivitāte, gan arī kopējā cikla ("round-trip") efektivitāte.
  • Dzīves cikls: jāņem vērā ciklu skaits, ko baterija var nodrošināt pirms nomaiņas, kā arī ražotāja piedāvātā garantija.
  • Ietekme uz vidi: jāņem vērā baterijas ietekme uz vidi, tostarp izmantotie materiāli un baterijas pārstrādes iespējas tā dzīves cikla beigās.

Šie faktori nosaka nepieciešamību pēc padziļinātas informācijas un datu apstrādes lēmuma pieņemšanai par bateriju uzstādīšanas lietderību. Tāpēc ir nepieciešamas idejas, kas atvieglotu iedzīvotājiem šādu uzdevumu, lai tie spētu novērtēt bateriju ekonomisko potenciālu.

Mērķis

Šajā izaicinājumā meklējam komandas, kas spētu piedāvāt idejas:

  1. Matemātikas modeli bateriju sistēmas ekonomiskam novērtējumam, ņemot vērā elektroenerģijas cenu biržā, saules paneļu izstrādi u.c. faktorus;
  2. Jaunu pieeju, kas mājsaimniecībām ļautu novērtēt ieguvumus no bateriju uzstādīšanas.

Potenciāli virzieni risinājumam

Zinātniskajā literatūrā tiek apgalvots, ka baterijas mājsaimniecībai var būt nepieciešamas vairāku iemeslu dēļ:

  • Rezerves elektroapgāde: strāvas padeves pārtraukuma gadījumā baterijas sistēma var nodrošināt rezerves elektroapgādi būtiskām mājsaimniecības ierīcēm.
  • Izmaksu ietaupījumi: uzglabājot saules paneļu radīto lieko enerģiju dienas laikā, mājsaimniecība var samazināt savu atkarību no elektrotīkla un samazināt elektrības rēķinus.
  • Enerģētiskā neatkarība: uzglabājot un izmantojot pašu saražoto elektrību, mājsaimniecība var samazināt savu atkarību no elektrotīkla un palielināt enerģētisko neatkarību.
  • Paaugstināta uzticamība: baterijas sistēma var nodrošināt uzticamāku elektrības nodrošinājumu, jo tā var uzglabāt un izlādēt enerģiju pēc vajadzības, pat ja elektrība no tīkla nav pieejama.
  • Uzlabota enerģijas pārvaldība: uzglabājot elektroenerģiju, kad tā ir pieejama, un izmantojot to, kad tā ir nepieciešama, mājsaimniecība var labāk pārvaldīt savu enerģijas patēriņu un samazināt oglekļa pēdas nospiedumu.
  • Uzlabots pašpatēriņš: izmantojot bateriju uzglabāšanas sistēmu, mājsaimniecība var izmantot vairāk saražotās enerģijas, nevis eksportēt to uz tīklu un atpirkt par augstākām izmaksām.

Tādēļ hakatona uzdevums ir tehniski un ekonomiski pierādīt, ka šīs priekšrocības tiešām būs lietderīgas Latvijas mājsaimniecībām!

Latvenergo resursu izaicinājuma risināšanā

  • Informācija par elektroenerģijas biržu un cenām;
  • Informācija par saules paneļu saražoto elektroenerģiju;
  • Latvenergo mašīnmācīšanās ekspertu atbalsts.

Pievērst uzmanību

  • Kādi bateriju veidi ir piemērotākie priekš mājsaimniecībām;
  • Demonstrēt un pamatot jauno ideju pielietošanu Latvijā.

Izaicinājuma eksperti: Oļegs Rukšāns; Sandra Cuvareva; Kaspars Karlsons; Kārlis Gičevkis; Oļegs Linkevičs.